Δύναμη στην ενημέρωση.... ποιότητα στην ψυχαγωγία
browsing Tag

Λουτρά Αιδηψού

Ολοκληρώθηκαν οι λατρευτικές εκδηλώσεις για τον Άγιο Παντελεήμονα στα Λουτρά Αιδηψού

Την επαύριο της Ιεράς Πανηγύρεως του Αγίου Παντελεήμονος του Ιαματικού, την Τρίτη 28 Ιουλίου 2026 το απόγευμα, τελέσθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Παντελεήμονος Λουτρών Αιδηψού ο Μέγας Εσπερινός και οι Χαιρετισμοί προς τον Άγιο Παντελεήμονα τον…
Διαβάστε περισσότερα...

Πάνδημος εορτασμός του Αγίου Παντελεήμονος στα Λουτρά Αιδηψού

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα, εκκλησιαστική μεγαλοπρέπεια και πάνδημη συμμετοχή του ευσεβούς λαού κορυφώθηκαν τη Δευτέρα 27 Ιουλίου 2026 οι λατρευτικές εκδηλώσεις επί τη ιερά μνήμη του Αγίου ενδόξου Μεγαλομάρτυρος και Ιαματικού Παντελεήμονος,…
Διαβάστε περισσότερα...

Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός στον Ι.Ν. Αγίου Παντελεήμονος Λουτρών Αιδηψού

Με ιδιαίτερη εκκλησιαστική λαμπρότητα, ιεροπρέπεια και τη συμμετοχή πλήθους πιστών τελέσθηκε, την παραμονή της εορτής, Κυριακή 26 Ιουλιου 2026 , ο Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός επί τη ευκαιρία της Ιεράς Πανδήμου Πανηγύρεως του…
Διαβάστε περισσότερα...

Εύβοια: Τα Λουτρά Αιδηψού γίνονται κινηματογραφικό σκηνικό για τη νέα «Γέρμα» του Λόρκα

Στη Βόρεια Εύβοια πραγματοποιούνται αυτές τις μέρες τα γυρίσματα μιας μεγάλης ευρωπαϊκής παραγωγής. Πρόκειται για την κινηματογραφική διασκευή του κλασικού αριστουργήματος του Φρεντερίκο Γκαρθία Λόρκα, «Γέρμα». Η σκηνοθέτης, Λάρα…
Διαβάστε περισσότερα...

Τιμήθηκε η μνήμη της Κυράς των Αθηνών στα Λουτρά Αιδηψού

Με εκκλησιαστική λαμπρότητα τελέστηκε σήμερα, Τετάρτη 18 Φεβρουαρίου 2026, το απόγευμα, η Ιερά Μνήμη της Αγίας Φιλοθέης της Αθηναίας στα Λουτρά Αιδηψού, στο Ιερό Παρεκκλήσιο του Άγιου Δημήτριου, το οποίο βρίσκεται στην Περιφερειακή Οδό…
Διαβάστε περισσότερα...

Τιμήθηκε ο Άγιος Νεκτάριος στα Λουτρά Αιδηψού

Το απόγευμα του Σαββάτου, 8 Νοεμβρίου 2025, στο ιερό παρεκκλήσιο των Αγίων Νεκταρίου Πενταπόλεως και Κυριακής, στο Ρέμα Ανάβρα, κτήμα Παπασταμόπουλου, στα Λουτρά Αιδηψού, τελέσθηκε ο Μέγας Αναστάσιμος Πανηγυρικός Εσπερινός προς τιμήν του…
Διαβάστε περισσότερα...

Τα Λουτρά Αιδηψού πλημμύρισαν από το άρωμα και τη χάρη του Μυροβλύτου Αγίου Δημητρίου

Με εκκλησιαστική λαμπρότητα και κατάνυξη τελέστηκε το απόγευμα της Κυριακής 26 Οκτωβρίου ο Μεθέορτος Μέγας Εσπερινός μετά των Ευλογιών των Άρτων και η Ιερά Παράκληση προς τιμήν του Αγίου Δημητρίου του Μυροβλύτου στον Ιερό Ναό Αγίου…
Διαβάστε περισσότερα...

Με πίστη και συγκίνηση τιμήθηκε ο Άγιος Ευγνώμων Ληστής στα Λουτρά Αιδηψού

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα και κατάνυξη τελέστηκε το εσπέρας της Κυριακής 12 Οκτωβρίου 2025, ο μεθεόρτιος πανηγυρικός εσπερινός και η Ιερά Παράκλησις του Αγίου Ευγνώμονος Ληστού, στο ιερό εορτάζον Παρεκκλήσιο των Αγίων Ευγνώμονος Ληστού, Κοσμά…
Διαβάστε περισσότερα...

Τα Λουτρά Αιδηψού Εορτάζουν το Παρεκκλήσιο του Αγίου Ευγνώμονος Ληστού

Ο Ιερός Ναός Αγίου Παντελεήμονος Λ. Αιδηψού εορτάζει τη μνήμη του Αγίου Ευγνώμονος Ληστού, ενός εκ των συνανήλικων του Κυρίου επί του Σταυρού, ο οποίος με μετάνοια και ταπείνωση εισήλθε πρώτος στον Παράδεισο. Κατά τα Εγκαίνια του Ιερού…
Διαβάστε περισσότερα...